Magyarország tovább küzd az igazáért “aszfaltügyben”

– mondta az MTI érdeklődésére Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség  helyettes államtitkára hétfőn azzal kapcsolatban, hogy újabb technikai szakaszába érkezett a vita Magyarország és az Európai Bizottság között.
A bizottság írásban értesítette a magyar felet végső álláspontjáról, amelyre a magyar fél 60 napon belül újra észrevételt tehet.
Közel egy évvel ezelőtt jelezte az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága, hogy az útépítéseknél alkalmazott közbeszerzési kiírások bizonyos pontjait “túlzottan korlátozónak” tartja. A brüsszeli álláspont szerint, Magyarország megsértette a tisztességes és nyitott verseny elveit, amikor előírta, hogy az útépítés helyétől meghatározott távolságon belül a pályázónak rendelkeznie kell telepített aszfaltkeverő üzemmel.
“A szakmai egyeztetéseken egyfelől azt az érvet hoztuk fel, hogy ez a gyakorlat 2007, vagyis a fejlesztési ciklus elejétől kezdve ismert volt a bizottság számára, másfelől pedig minőségbiztosítási kritériumról van szó, az útépítések esetében a megfelelő hőfokú aszfalt biztosítása éppen egy európai szabványnak való megfelelést céloz” – mondta el Csepreghy Nándor. A kérdés lényegi részében a magyar kormány nem fogadta el Brüsszel álláspontját, de a vita mielőbbi lezárása érdekében eleget tett a kérésnek, és a folyamatban lévő ügyekben korrigálta a közbeszerzési felhívásokat – fűzte hozzá.
Magyarország azonban nem tudja elfogadni a bizottság által javasolt korrekció mértékét. “Hangsúlyozni szeretném, hogy az igazunkban bízva, a bizottság meggyőzésének szándékával vágunk bele az úgynevezett hearing, vagyis meghallgatási eljárásba, amely, ha eredménnyel zárul,  a korrekció nem jelent majd forrásvesztést, más projektek esetében fel lehet használni az így felszabadult pénzt” – mondta Csepreghy Nándor, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy bár az időszak  a befejezéshez közeleg, a tartaléklisták, és a túlvállalások miatt nem kell attól tartani, hogy ne tudnák a forrásokat újból felhasználni.
A helyettes államtitkár szerint az ilyen viták mindennaposak Brüsszelben, és ez a rendezési megoldás is gyakori. Magyarország szakmai kérdésben áll vitában a bizottsággal, és “mivel biztosak vagyunk az igazunkban, ezért a végsőkig elmegyünk, hogy erről a bizottságot is meggyőzzük” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

forrás: MTI