A Swietelsky Magyarország Kft. vezette konzorcium végezheti el a szegedi partfal rekonstrukcióját, a 2,21 milliárd forintos összköltségű árvízvédelmi beruházás a tervek szerint 2015 májusára készül el – jelentette be Botka László (MSZP) polgármester pénteken a csongrádi megyeszékhelyen.

Minden generációnak kötelessége, hogy a lehető legkorszerűbb védműveket alakítsa ki a Tisza mentén – mondta a politikus azt megelőzően, hogy aláírta a kivitelezésről szóló szerződést.
A beruházás költségeiből 1,5 milliárd forintot az unió és a központi költségvetés fedez, a 710 millió forintnyi önerő csökkentésére az önkormányzat 318 millió forint kiegészítő támogatásra nyújtott be igényt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez – közölte a polgármester.
Botka László emlékeztetett rá, a legutóbbi, 2006 húsvéti, 1009 centiméteres szinten tetőző árvíz alkalmával bebizonyosodott, hogy az 1880-as években emelt, majd az 1970-es években felújított belvárosi partfal a következő évtizedekben nem lesz képes ellenállni az egyre magasabb vízszinteknek. A védekezés során a legkritikusabb pillanatok azok voltak, amikor a régen elfeledett közműcsatornák mentén komoly szivárgások alakultak ki.
A Swietelsky Magyarország Kft., a Hídépítő Speciál Kft. és a Kötiviép’ B. Kft. alkotta konzorcium a mintegy 2,1 kilométeres gátszakaszon az útszinthez képest 3-4 méteres mélységig szivárgás gátló résfalat épít, a régi támfal előtt pedig teljesen új, vasbeton köpenyfalat emelnek. A mentett oldalon szivárgórendszert alakítanak ki, a járdaszintet pedig megemelik. A beton mellvédet részben visszabontják, a megmaradó szerkezet tetejére pedig 60 és 120 centiméter magas mobil árvízvédelmi fal kerülhet.
A Németországban és Franciaországban már sikerrel alkalmazott megoldás lényege, hogy az egymástól háromméteres távolságba fém oszlopokat szerelnek fel, amelyek közé gumitömítéssel ellátott fémprofilok kerülnek. A magassági hiányok megszüntetése érdekében a gát alsó szakaszára 60, középső szakaszára 120 centiméteres mobil fal kerül, amelyet szükség esetén 24 óra alatt összeállíthatnak az árvízvédelmi szakemberek.
Székely Csaba, a Swietelsky Magyarország Kft. környezetvédelmi és vízépítési ágazatának igazgatója elmondta, a szintén a cég által Szentendrén épített mobilgátrendszer a tavaszi dunai árvíz idején már a műszaki átadás előtt is tökéletes védelmet nyújtott a településnek.
A szakember hangsúlyozta, bár megbontják a jelenlegi védműveket, de átmenetileg sem lesz olyan időszak, amikor a város biztonsági helyzete rosszabb lenne a jelenleginél.

bkzg \ gpp \ gte

MTI 2013. november 29.