Idén ötödik alkalommal rendezték meg a Magyar Mapei Betonkenu kupát, ahol egyetemek és a versenyszféra csapatai versengtek azért, hogy a legkönnyebb, valóban versenyzésre alkalmas hajót építsék meg betonból. A győzelmet, ahogy tavaly, úgy idén is a Széchenyi István Egyetem SZENAVIS-P nevű csapata nyerte, akik LAFARGE cementből készítették el hajójukat.

(x)
Az V. Magyar Mapei Betonkenu Kupa szervező csapata 2016. június 24-én Budapesten, a Lágymányosi öbölben várta a lelkes betonkenu-építőket és betonrajongókat. Az öt éve töretlenül fejlődő rendezvényre idén már 15 csapat nevezte be hajóját. A fejlődés nemcsak a csapatok számában, hanem a hajóépítési technológia terén elért változásban is tapasztalható: idén már csaknem az összes hajó 100 kg alatti súlyú volt, a legkönnyebbek pedig nem érték el a 40 kg-ot. Az elkészült hajókkal több futamban tényleges kenuversenyre került sor, amely során a hajó súlya, formája, az építés során alkalmazott technológia legalább annyit nyomott a latban, mint az evezősök rátermettsége.

A versenyből a győri Széchenyi István Egyetem csapata került ki győztesen, akiket évek óta a Királyegyházi Cementgyár támogat azzal a céllal, hogy a hallgatókat hozzásegítse ahhoz a lehetőséghez, hogy már tanulmányaik alatt dolgozzanak, kísérletezzenek betonnal, és a későbbi pályafutásuk során kamatoztatható tapasztalatot szerezzenek ezzel az anyaggal kapcsolatban. 2016-ban első alkalommal a Pécsi Tudományegyetem PeTon Pollack elnevezésű csapata is nevezett a versenyre, és rögtön első alkalommal előkelő negyedik helyezést értek el az összesített versenyben.

A betonkenu építésén felül idén újabb kihívás várt a csapatokra. Le kellett győzniük azt a kihívást, hogy a leghosszabb távolság áthidalására alkalmas, olyan beton műtárgyat készítsenek, amelynek a súlya nem nagyobb 80 kg-nál, és amit a közepén 75 kg súllyal terhelve állékony marad. A hídverseny győztese a SZEBETON csapata lett, akiknek több mint 200 kg-os terhet is kibírt az alkotásuk. A kiírók évről évre ösztönzik a résztvevőket a kreatív és innovatív betonfelhasználásra, így a tavalyi betonfürdőruhák és divatkiegészítők után 2016-ban az Eb apropóján olyan beton focilabda elkészítésére írták ki a pályázatukat, amely úszik a vízen. A fiatal csapatok ezt a feladatot is frappánsan megoldották, sőt ötleteikkel meghaladták a szervezők fantáziáját: a győri egyetem csapata betonból készített wakeboardot, melyet a Kopaszi-gát közönségének örömére ki is próbáltak a mozgalmas napon.

A LafargeHolcim Csoportról

A LafargeHolcim Csoport kiegyensúlyozottan van jelen 90 országban, és kiemelkedő a cement, az adalékanyagok és a beton gyártásában, így világvezető az építőanyag-iparban. A Csoport világszerte 115.000 munkavállalót foglalkoztat, együttes nettó forgalma pedig 33 milliárd CHF (27 milliárd EUR) volt 2014-ben. A LafargeHolcim az iparágban példaértékű a kutatás és fejlesztés területén, mely tevékenységének célja, hogy az otthoni munkálatoktól, a legnagyobb és legkomplexebb építkezésekig minden téren egyedi termékekkel, innovatív szolgáltatásokkal és átfogó építőipari megoldásokkal szolgáljon. Elkötelezett az iránt, hogy fenntartható megoldásokkal segítse a jobb épületek, infrastruktúrák létrehozását, és hozzájáruljon a magasabb életminőséghez, így a Csoport a legjobb pozícióban van ahhoz, hogy megfeleljen a növekvő urbanizáció kihívásainak.

Lafarge Cement Magyarország Kft.

A LAFARGE 2011 júliusában kezdte meg tevékenységét Magyarországon, és az építőipar számára az egyik meghatározó cementgyártóvá vált egyedi megoldásaival. A cég érdekeltségi körébe egy cementgyár tartozik Királyegyházán, amely 130 főt foglalkoztat. A LAFARGE Cement Magyarország Kft. célja partnerei és végfelhasználó igényeinek teljes körű kiszolgálása innovatív, kitűnő minőségű cementtermékekkel – mind ömlesztett, mind zsákos formában. A hatékony és fenntartható ipari folyamatok kialakítása során a vállalat kiemelt figyelmet fordít a környezet védelmére, a természeti erőforrások megőrzésére és a helyi közösségekkel való együttműködésre is. Példamutató szemléletéért 2013-ban CSR Hungary díjban részesült, 2014-ben pedig a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Környezetvédelmi díját érdemelte ki.